To nie sprzeciwia się pokorze, uznać w sobie dary Boże. O Panie, czym ja jestem, że Ty o mnie pamiętasz? Co posiadam, czego nie otrzymałbym od Ciebie?
DD I/40

Może to przez św. Mikołaja, ale dzisiejsza przypowieść o zagubionej owcy zdaje mi się być historią o darach.

Po pierwsze – dar Pasterza, który jest gotów szukać jednej owcy zabłąkanej, zamiast machnąć ręką i powiedzieć sobie, że przecież dziewięćdziesiąt dziewięć też Mu wystarczy (por. Mt 18,12-14).

Po drugie – dar bycia Jego owcą, czyli tą, której On szuka, choćby ona sama była winna swojego zabłąkania, bo jej się zdawało, że jakby co, to jeszcze zdąży dołączyć do stada.

Po trzecie – dar bycia odnalezioną przez Niego, Tego, który wie jak nikt inny, że warto się poświęcić dla jednej osoby. Chrystus umarł za ludzkość – to prawda. Ale w tej ludzkości jestem i ja jedna. Jedna tylko, jak by powiedział bł. Franciszek (por. DD II/1).  On umarł za wszystkich, w tym za mnie, konkretnie za mnie.

Tak dzisiejsza przypowieść odsłania jeszcze jeden dar. Dar bł. Franciszka Jordana. Jego osoby, dzieła, pasji, modlitwy. Jego cierpliwości, ciszy, pracy. Dar jego jednego.

Przecież tego właśnie Błogosławiony uczył siebie i innych: wielka jest Boża troska o ludzi. Jezusowi nigdzie nie jest zbyt daleko i nikt nie jest dla Niego bezpowrotnie stracony.
Dlatego podejmował ten niezmordowany apostolat ratowania choćby jednego.
Aby dać nadzieję wszystkim zagubionym i wzbudzić w nich chęć powrotu.
Aby wszyscy ci, którzy źle wybrali, skręcili w niewłaściwą stronę, stracili to, co najcenniejsze – zostali odnalezieni przez Boże miłosierdzie – świętą przestrzeń w której objawia się cały On – jedyny i prawdziwy (por. J 17,3; DD I/178).
I by każdy człowiek, który dzieli dziś Jordanową pasję, odkrył i przyjął w sobie dar udziału w woli Ojca: niech nie zginie „ani jedno z tych małych”.  

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s